iterek hareket ettirdiğiniz cismin bir süre sonra yavaşlayarak durduğunu gözlemlersiniz bunun nedeni

İterek hareket ettirdiğimiz herhangi bir cismin bir süre sonra yavaşlayarak durduğunu görürüz. Bunun nedeni nedir merak ettim açıkcası. Başladım araştırmaya ve şu sonuçları buldum.

Bir cismin hareket etmesi için kuvvet uygulanması gerekir. Aksi halde cisimler hareketsiz kalmaktadır. Peki kuvvet uyguladığımız cisim hareket ettikten sonra neden yavaşlayarak duruyor bunu pek anlamadım. Öğretmenimiz cevabın çok kolay olduğunu söylemişti.

Sonucu bulmam çok geç olmadı. Cisimlere uyguladığımız kuvvetin tersine etki eden bir sürtünme kuvveti vardır. Bu sürtünme kuvveti bizim kuvvet uygulamamızı bırakmamızın ardından bir süre sonra cismin hareketini durdurur. Bunu birkaç örnekle çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Örneğin elinizi yere koyun ve ileriye doğru ilerletin. Yere sürttüğünü ve elinizin ilerlemesinin çok yavaş olduğunu göreceksiniz. Elinizi yerden kaldırıp düz bir şekilde ilerletin bu kez çok kolay gittiğini göreceksiniz. Çünkü artık eliniz yerle sürtünmüyor.

Başka bir örneğimiz ise arabalar. Araba sahipleri bazen arabalarını boş vitese atarlar. Bu durumda arabanın ilerlemesi için herhangi bir kuvvet uygulanmaz. Daha anlaşılır olması için şöyle anlatalım. Bizim cismi itmek için uyguladığımız kuvveti arabada arabayı ilerletmek için motor uygular. Vitesi boşa aldığımızda arabaya uygulanan kuvvet durur. Araba almış olduğu hızla bir müddet ilerler daha sonra ise sürtünme kuvveti nedeniyle yavaşlayarak durur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.