itfaiye ambulans polis zabıta kelimeleri size neler çağrıştırıyor

İftaiye ambulans polis ve zabıta kelimeleri bizlerde genel olarak bir olayın olduğunu çağrıştırır. Öğretmenimiz bizlere sordu bu kelimeler sizlere neler çağrıştırıyor. Açıklayınız. Bildiğiniz gibi bunların her biri devlet kurumu olup hepsinin görevleri farklıdır. Örneğin iftaiye yangın söndürmek, ambulans yaralı taşımak, polis toplumdaki asayişi sağlamak, zabıta ise esnafların satışlarını denetlemekle görevlidir.

Eğer bunlardan herhangi biri bir ortamda bulunuyorsa kesinlikle bunların görevlerini yerine getirmesi gereken bir olay olmuştur. Bir zabıta bir dükkanı inceliyorsa ya hakkında şikayet vardır, yada dükkanın kurallara uygun satış yapıp yapmadığı denetlenmektedir. Diğer bir örneğimizde ise bir ambulans hastane dışında bir yerdeyse ve sirenleri çalıyorsa mutlaka bir olay meydana gelmiş yaralananlar olmuştur.

İftaiye, ambulans, polis ve zabıta devletin kollarına bağlı görevli kurumlardır. Bu kelimeler bizlere herhangi bir olayın olduğunu çağrıştırdığı gibi devlet hizmetlerini de akla getirir. Sonuçta hepsi devletimizin toplum hizmetine sunduğu ve toplumun huzuru için oluşturulmuş kurumlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.