iyi bir öğretmen kendini yavaş yavaş gereksiz kılabilen insandır kompozisyon

İyi ve başarılı bir öğretmen kendini gereksiz kılabilen insandır diye boşuna dememişler. Bizde bu söz üzerine bir kompozisyon yazısı hazırlamaya karar verdik. Öğretmenlik şüphesiz dünyanın en kutsal mesleklerinden biri. Her birimiz, kardeşlerimiz, arkadaşlarımız onların eğitim hazinesinden yararlanarak onlardan birşeyler öğreniyor. Yeni nesillerin ve bireylerin mimar kesinlikle onlar.

Ancak bu öğretmenlerimiz günün birinde görevlerini tamamlayıp emekli oluyorlar ve eğitimciliğe son veriyorlar. İşte bu durum söz konusu olana kadar iyi bir öğretmen kendi yerini alabilecek sağlıklı bireyler yetiştirmelidir. Bu sayede onun yokluğunu bir başkası dolduracaktır.

Öğretmen kendi yerini alabilecek insanlar yetiştirmelidir ki yavaş yavaş kendini gereksiz kılabilsin. İşte bu sayede eğitimde süreklilik ve kalite sağlanmış olur. İyi bir öğretmeninin bugün kadar geleceğide düşünmesi gerekir. Bilgi ağacı genişlemiş akıllı bireyler bu memleketin ve milletin geleceği olacağı için aslında bütün yük onların üzerinde de denilebilir.

Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlerin önemini şu sözle açıklamıştır

“Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.

Atatürkün bizlere vermiş olduğu bu mesaj öğretmenlik mesleğinin önemini ve öğretmenlerin kendilerinin yerini alabilecek bireyler yetiştirmesinin önemine vurgu yapmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.