İzmir Aydın tren yolu kimler tarafından ve hangi amaçla yapılmıştır?

İzmir Aydın tren yolu ülkemizin ilk demir yolu hattı olması sebebiyle oldukça önemli bir tren yoludur. Bu yazımızda İzmir Aydın tren yolunun kimler tarafından ve hangi amaçla ne zaman yapıldığını öğreneceğiz. 23 Eylül 1856 tarihinde İngilizler tarafından yapılan İzmir Aydın tren yolu 130 km uzunluğunda olup son Osmanlı Padişahı Sultan Albulhamit tarafından yaptırılmıştır.

Sultan Abdulhamit döneminde Osmanlı Devleti ile Avrupa devletlerinin ilişkileri oldukça iyiydi. Sultah Abdulhamit yurt dışında görmüş olduğu tren yollarına hayran kalmıştı. Hatta bunun ülkemizde olması için ilk adımı atarak İstanbul Edirne arasına demir yolu hattı döşetmeye kalktı. Fakat projenin Topkapı Sarayı avlusundan geçecek olması nedeniyle bu projeden vazgeçtiler.

İzmir Aydın tren yolu hattının yapılmasının nedeni ise denizcilik faaliyetleridir. İzmir ve Aydın illeri denize kıyısı olan ve ticaretin yapıldığı limanlara sahipti. Bu nedenle bu şehirler arasında ürün transferi ve insan transferi için demir yolu projesi hayata geçirildi.

Ayrıca bu bölgelerde daha çok Avrupa kökenli insanlar yaşıyordu. Turizmin desteklenmesi için tren yolu yapılması kararı alındı.

Bu demir yolu projesinin ardından ülkemizde tren yolları yayılmaya başladı. Sırasıyla yapılan tren yolu hatlarının sırası şöyledir;

-1869-1877 Edirne İstanbul tren hattı
-1872 Anadoludan Mekkeye hacılar için tren yolu
-1892 Mudanya-Bursa demiryolu hattı
-1899 Horasan Sarıkamış Askeri tren hattı

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.