İzmir'in Örf , Adet, Gelenek ve Görenekleri

İzmir Türkiye nin 3. büyük şehri olma özelliğiyle bilinir. Aynı zamanda çağdaş ve gelişmiş bir ticaret merkezidir. Mükemmel denizi plajları ve termal merkezleriyle eşsiz bir yerdir. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes Roma döneminde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tabi İzmir denilince akla kızları da gelebilir. Hepimiz İzmir’in güzellikleriyle ünlü kızlarını biliriz. Peki şimdi de biraz örf ve adetlerini inceleyelim.

Kız istenirken 3 defa isteme tekrarlanır ve kız tarafı 3. de kısmet der. Yani istenirken peş peşe 3 defa Allah’ın emri deniyor.Akraba evliliği kesinlikle yapılmaz.En az yedi kuşak yabancıdan kız alınır veya verilir.
Kan davası mutlu ve acılı günlerde unutulur. Ama kin devam eder. Cenaze evi 15 gün boyunca yemeksiz bırakılmaz..Gelinler aile büyüklerini yatırmadan ve ellerini öpmeden uyumaz.

İzmir denince akla insanı fazla yormayan hafif olduğu kadar sağlıklı yöresel yemekleri de gelir.Bunlardan başlıcaları tarhana çorbası, keşkek, zerde, sura, İzmir köftesi, papaz yahnisi, mücmeri, pirinçli domates dolması, kol böreği, gibi yöresel lezzetler akla gelir.

Kıyafet olarak epelik, takke, oyalı yazma, çeki, oyalı grep, gümüş tepelik, dantel tül örtü, yazma, yuşmak, kefiye, alduvak, iç gömlek, göynek, şalvar (ayaklık), üçetek, bel bağı, libade, fermane, Çorap, pantufla, sırmalı terlik, çizme aklımıza gelenlerden bazıları diyebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.