iznik hangi savaştan sonra tekrar kaç yılında türklerinin eline geçti

Birinci haçlı seferi ile 1096-1999 yıllarında yapılan savaş sonucu İznik Büyük Selçuklu Devleti egemenliğinden çıktı. I. Kılıç Aslan hazırlıksız yakalandığı bu savaş sonunda İznikten çekilmek zorunda kaldı. Büyük Selçuklu Devleti ise İznik toprakları üzerine kurulmuştu.

Haclıların hızlı gidişi Eskişehir civarlarında yapılan savaş ile de durdurulamadı. Hızla ilerleyen Haçlı orduları önce Antakya daha sonra Kudüsü ele geçirerek buralarda küçük krallıklar kurdular. Haclı seferleri bu yıllardan sonra devam etti.

İznik Bizans İmparatorluğuna bırakıldı. Çünkü Haçlı orduları Bizans toprakları üzerinden geçerek Anadoluyu işgal etmişlerdi. İznikin yeniden ele geçirilmesi ise 2 Mart 1331 yılına kadar uzadı. İznik bu topraklarda kurulu olan İznik Rum İmparatorluğundan anlaşma yolu ile alındı. İznik Orhan Gazi tarafından fetih edildi. İzniki Osmanlılardan almak isteyen Bizanslılar bir ordu toplayarak Osmanlı Ordusu üzerine yürüdü.

İznik gölünün varlığı, verimli toprakları İznik Körfezi ve Kocaeli yarımadasına olan hakimiyeti İzniki önemli bir nokta kılıyordu. İlk olarak Orhan Gazi ve ordusu İznik çevresini kuşatarak anlaşma yoluyla giriş yaptılar. Bizans İmparatoru İzniki geri almak için Türklerin üzerine ordusu ile yürüdü. Gebze civarlarında yapılan bu savaşta yenilen Bizans güçleri İzniki bırakmak zorunda kaldılar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.