Kafatası kemiğinin görevi nedir

Bu yazımızda Kafatası kemiğinin görevi hakkında bilgiler bulabilirsiniz. İskelet sistemi kemiklerden oluşmaktadır. İskelet sistemi vücudun düzgün bir yapıda ayakta durmasını sağlamakla görevlidir. İskelet sistemi çeşitli bölümlerden oluşmaktadır ve bu bölümlerden biri kafatası kemiklerinden oluşur.

Kısaca anlatacak olursak kafatası kemikleri kafatasını oluşturur ve bütün en hassas organımız olan beynimizi dış etkenlere karşı bir zırh gibi korur.

Kafatası beyni çevreleyen ve oldukça güçlü bir kemikten oluşan koruma sistemidir. 8 farklı kemikten oluşmaktadır. Kafatasının kemik yapısı kendine özgü bir yapıdadır. Kemiklerin birleşim noktaları girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir.

Bunun nedeni ise kafatası kemiklerinin birleşim noktalarının birbirine geçebilecek şekilde tasarlanmış olmasındandır.
Kafatasını oluşturan bu 8 kemik birbirine tam olarak oturmamıştır. Kemiklerin birleşim noktaları arasındaki boşluklar oluşmuştur. Bu durum ilk bakışta bir dezavantaj gibi görünse de, aslında doğumda bebeğin hayatını kurtaran önemli bir özelliktir.

Kafatası kemiklerinin görevleri şu şekilde sayılabilir;

– Vücutta beyin ve beyincik gibi kısımları koruyan, göz, kulak, burun gibi duyu organlarının yerleştiği, genellikle yassı kemiklerden oluşan bölümdür.
– Başın şeklini belirler ve içindeki organları darbelere karşı korur.
– Baş iskeletini oluşturan yassı kemikler birbirlerine oynamaz eklemlerle bağlanmıştır. Sadece alt çene kemiğinde yarı oynar eklem bulunur.
– Yeni doğan çocuklarda kafatasında bıngıldak (kıkırdaksı kemik) bulunur. Böyle olması doğumda bebeğin başının ezilmesini engeller. Bıngıldak ilerleyen zamanlarda sertleşerek kemikleşir.

1 Yorum

  1. Kafatası kemiğinin görevi beyin ve organları dış etkenlere karşı korumak onların sıcaklığını muhafaza etmektir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.