Kahramanları Hayvanlar Olan Nezaket Dolu Bir Hikaye

Bu yazımızda bir fabl örneği olan aynı zamanda nezaket sözleriyle dolu hikayemizi bulabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan hikayemize başlayalım.

Ormanların kralı Aslan ormandaki işleyişi denetlemek bir sorunun olup olmadığını görmek için dolaşmaya çıkmış. Temmuz ayının sıcak bir gününde yemyeşil ormanın serinliği içerisinde dolaşan Aslan ileriden gelen gürültü seslerine doğru hareket eder. Sesin yanına varan Aslan oradaki bir çukura düşmüş olan ve minik sesiyle yardım çığlığı atan Tilkiyi görmüş. Normalde beslenme konusunda kendisine rakip Tilkiyi bırakıp giden Aslan ona acıyarak “Neyin var? Canın acıyor mu?” diye seslendi.
hayvan hikayesi
Tilki can acısıyla galiba ayaklarımdan biri acıdı üstüne basamıyorum ve buradan çıkamıyorum lütfen bana yardım et. Aslan ise ona acıyarak tamam tilki kardeş seni kurtaracağım sakin ol. Aslan ağızıyla tuttuğu bir sopayı tilkiye doğru uzatır. Ancak çukur o kadar derindir ki Aslanın uzattığı sopa tilkiye yetişemez. Etrafında daha uzun bir sopa arayan Aslan bulamayınca Tilki kardeş sen biraz bekle aklıma bir fikir geldi der ve oradan fırlar. Aslan hızla ormanların en uzun hayvanı olan Zürafanın yanına gider. Zürafa kardeş bizim tilkilerden biri çamur çukuruna düşmüş ben yetişemiyorum kurtaramadım sen yardım eder misin. Zürafa biri Aslan diğeri Tilki olan bu iki kişiden korkarak size yardım etmekten memnun olurum hadi gidelim der.

Olay yerine giden Zürafa ve Aslan Tilkinin orada korkudan pusmuş bir şekilde beklediğini görürler. Yine aynı sopayı bu kez zürafa alır ve uzun boyunu ile çukura uzatır. Sopayı ısıran tilki bu iki vefalı arkadaşının sayesinde kurtulur ve aralarında şöyle bir konuşma geçer.

Tilki : Ben ki birinizin düşmanı birinizin rakibiyim isterseniz beni burada bırakabilirdiniz. Ancak bana yardım ettiniz. İkinize de minnettarım teşekkür ederim.

Zürafa ve Aslan : Sende bizler gibi ormanın bir bireyin sana yardım ettiğimiz için çok mutluyuz.

Tilki: İkinize de yardımlarından ötürü teşekkür ederim. Sayenizde kurtuldum. İkinizle de dost olmak isterim.

Zürafa ve Aslan: Rica ederiz. Biz seni dost olarak gördük ki kurtardık.

Bundan sonra bu üçlü sıkı bir dostluk kurup ormanda gezmişler.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.