Kalp krizi nedir belirtileri nelerdir?

Bu yazımızda Kalp krizi nedir ve belirtileri nelerdir anlatmaya çalışacağız. Kalp krizi yani bilimdeki adıyla Akut Miyokart İnfarktüsü (miyokard enfarktüsü) kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetersiz kan akışından dolayı ölmesi kalıcı hasara uğraması sonucu meydana gelmektedir.

Kalbi besleyen damarların kan akımının bir çok nedenlerle ani olarak azalmasına yada kesilmesine bağlı olarak gelişen ve o damarın beslediği kalp kasında çeşitli derecede hücre ölümü ile sonuçlanan ve kalp krizi olarak bilinen bir hastalıktır.

Hastaların kalp krizinden kaybedilmelerinin önlenmesi için kişinin rahatsızlandığı ilk anından itibaren en kısa sürede hastaneye ulaşmasına bağlıdır. Kalp krizi yetişken insanlarda ani ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir.
indir
Kalp krizi belirtilerini sayacak olursak;

Göğüste ağrı ya da rahatsızlık hissi görülmektedir. Sıklıkla göğsün ortasında, birkaç dakika süren, bazen azalıp artabilen, basınç, sıkıştırma, dolgunluk ya da ağrı hissi tarzındadır.

Vücudun üst bölgelerinde ve diğer bölgelerde rahatsızlık hissi. Bir kolda veya her ikisinde, sırtta, çenede veya midede ağrı veya rahatsızlık hissi.

Nefes alıp vermede güçlük. Göğüste ağrı ya da rahatsızlık hissi ile birlikte veya tek başına solunum güçlüğü.

Diğer belirtiler ise Soğuk terleme, bulantı veya baş dönmesi göğüs ağrısı ya da göğüste rahatsızlık hissi gibi belirtileri görülmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.