Kalpte bulunan karıncıkların görevi nedir?

Bu yazımızda Kalpte bulunan karıncıkların görevleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Kan vücutta oksijeni ve besin öğeleri kullanıldıktan sonra vena cava adı verilen 2 adet ana toplar damar ile sağ kulakçığa gelir.

Sağ kulakçıktan kan yer çekimi ve kulakçık kasılması ile aradaki kapak olan triküsbit kapaktan (3 yaprakçıklı kapak) geçerek sağ karıncığa girer.

Sağ karıncık ile pulmoner atardamar arasındaki kapağa da pulmoner kapakçık adı verilir. Sağ karıncık kanı pulmoner atardamar adını verdiğimiz bir damar yoluyla akciğerlere pompalar. Sol bölüme kan akciğerlerden oksijenden zenginleştirilmiş olarak gelir.
kalp
Sol kulakçığa gelen bu kan yer çekiminin de etkisi ile ve biraz da sol kulakçığın kasılması yardımı ile sonraki kapak olan mitral kapakçık olarak bilinen 2 yaprakçıklı bir kapaktan sol karıncığa akar.

Sol karıncık ile aort atardamarı arasında aort kapakçığı adı verilen 3 yaprakçıklı bir kapak bulunmaktadır. Sol karıncıktan temiz kan güçlü kasların kasılması etkisi ile aort atardamarı denilen ana atardamar vasıtasıyla vücuda aktarılır.

Elimizi göğsümüzün sol tarafına koyduğumuzda kalbimizden gelen sesin nedeni kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanması olarak bilinir.

Sağ karıncık hareketleri ile kirli kanı akciğere pompalar, burada temizlenen ve oksijence zenginleştirilen kan sol karıncık ile aort damarı vasıtasıyla vücuda verilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.