Kalsifikasyon Nedir ?

Toprakta yer alan minerallerin ve kaya tozlarının bir araya gelerek kireç taşı oluşturmasına kalsifikasyon denir. Tıp biliminde doku ve eklemlerde kalsiyumun bir araya gelerek oluşturduğu yapı olarak tanımlanır.

Dokularda kalsiyumun depolanmasına kalsifikasyon adı verilir. Normal koşullarda bu yalnız kemik doku düzeyinde meydana gelir.

Yaşın ilerlemesiyle kıkırdaklar (kaburga, gırtlak), korioit pleksus, epifizler ve atardamar duvarları gibi başka bölgelerde de ortaya çıktığı görülmektedir. Çeşitli patolojik durumların seyri sırasında kalsifikasyon oldukça sık görülen bir durumdur.


Genel olarak iki çeşit kalsifikasyon bulunmaktadır. Bunlar Distrofik kalsifikasyon ve metastatik kalsifikasyon.

Distrofik kalsifikasyon doku ölümüne yol açan süreçler sonucunda oluşan hasarlı bölgelerde kalsiyum tuzlarının depolanması olarak bilinir.

Metastatik kalsifikasyon kalsiyumun kandaki miktarının artması (hiperkalsemi) sonucunda kalsiyumun vücuttaki çeşitli bölgelerin normal dokularına çökmesidir. Vücutta en sık görüldüğü yerler böbrek borucukları, akciğer alveollerinin duvarları ve mide mukozasıdır. Beyinde, göğüs, karaciğerde kalsifikasyon olarakta bilinmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.