Kamış kalemin özellikleri nelerdir

Atalarımız kalem olarak eskiden kamış kalemleri sıkça kullanmışlardır. En yaygın olarak kullanılan tüy kalem ve kamış kalem yazma aracı olarak tercih edilirdi. Bu yazımızda kamış kalemin özelliklerini, kamış kalem nelerden yapılır gibi soruları inceleyeceğiz.

İran ve Irak gibi ülkelerde yetişen özel kamışlardan yapılan bu kalem eski bir yazma aracıdır. Koyu renkli olan kamışlardan elde edilen kalemler daha kaliteli olmaktaydı. Kamış kalemler sulak alanlarda yetişen adına saz dediğimiz bitkilerden yapılırdı. Sazların uçları ince ve yatay bir şekilde kesilerek kalem elde edilirdi. Bu kalemler mürekkebe batırılarak içinden mürekkebin yavaşca sızması şeklinde yazarlardı.

kamış kalem

kamış kalemler hat sanatında kullanılırdı


Ancak bu kalemleri sıkça mürekkebe batırmak gerektiği ve yazılan deri yada kağıdı incittiği için pek kullanımı tercih edilmemiştir. Ayrıca kamış uçları kağıda sürtünmesi nedeniyle zamanla aşınıyordu. Bu nedenle bu kalemler uzun süreli kullanılamıyordu. Dolma kalemin keşfine kadar kamış kalemler yerine tüy kalemler tercih edilmiştir.

Kamış kalemler Avrupada sazlardan yapılırdı. Ancak en kaliteli kamışlar Ortadoğuda bulunmaktaydı. Bu nedenle buradan elde edilen kalemler oldukça değerliydi. Günümüzde müze ve serilerde kamış kalemleri görebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.