Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir?

Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimler aktif olarak rol alırlar. Bu yazımızda kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir kısaca inceleyelim.

Yerel yönetimler devletin içinde en küçük yönetim birimi olup devlet tarafından desteklenerek kamu hizmetlerinin topluma sunulmasında önemli görev alırlar. Yerel yönetimlerin belirlenmesinde yerel halk etkili olduğu için kişi kendisine hizmet edecek kişiyi doğrudan seçebilmektedir.

Yerel seçim adı verilen seçimlerde bağlı olduğumuz belediye ve muhtarlığın yöneticisini seçeriz. Bu sayede kamu hizmetini bize doğrudan ulaştıracak kişiyi belirlemiş oluruz. Yerel yönetimlerin halka kamu hizmetlerini ulaştırması daha kolaydır. Çünkü bu yöneticiler o halkın içinden belirlenerek seçimlere aday olurlar.

Yerel yöneticiler partilere bağlı olduğu gibi bağımsız olarakta aday olabilirler. Ancak genelde partilere bağlı olarak seçimlere girerler. Bu nedenle yerel seçimler partilerin oy oranlarınıda gösterdiği için önem taşırlar. Hatta partiler genel seçimlerde yerel yöneticiler aracılığı ile sağladıkları kamu hizmetlerini anlatarak halktan oy isterler.

Konumuza dönecek olursak kamu hizmetleri bildiğiniz gibi en basit olarak yol, su, elektrik gibi birçok hizmetin hanelere ulaştırılması hizmetidir. Örneğin sokaklarımızda toplanan çöpler, mahalle temizliği gibi birçok unsur yerel yönetimler ile sağlanır.

Diğer birçok hizmet yerel yönetimler tarafından halka sunulur. Çünkü devletin topluma en yakın kolu yerel yönetimlerdir. Bu nedenle kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimler oldukça önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.