Kan bağışını artırmak için hangi çalışmalar yapılabilir

Sizlere bu yazımızda kan bağışını artırmak için neler yapabiliriz bu konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunacağız.

İlk olarak kan bağışı nedir bunu öğrenelim. Gönüllü olarak ve yahut uygun kana sahip olan kişi tarafından kan çeşitlerini elde etmek üzere kan merkezleri aracılığıyla damardan kan verilmesine kan bağışı adı verilir.

Herkes demeyelim e birçoğu kan bağışı konusunda yanlış biliyor. Yalan yanlış bilgilendirmeler ve toplumsal duyarsızlık sebebiyle ülkemizde yeterli miktarda kan bağışı yapılmamaktadır. İşte bizde bu yazımızda bugün bu konudan bahsedeceğiz.

İlk olarak kan merkezleri tarafından toplumu bilgilendirmek adına çeşitli konferanslar yapılmalıdır. Bunun toplum duyarlı olmasıyla ilgili olduğu, kesinlikle çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet vermeyeceği açıklanmalıdır.

Bunun dışında televizyon, radyo, internet ve gazete gibi kitle iletişim araçları yoluyla halka ulaşılmalı kan bağışında daha fazla bulunmaları konusunda uyarılmalıdır.

Bir kan bağışında bulunmanın kaç kişinin canının kurtarılmasını sağladığından bahsedilmeli milletimizin gözü kapalı hayata bakış açısı değiştirilmelidir.

Ayrıca küçük kitaplar, broşürler top yaşam merkezlerinde dağıtılmalıdır. Örneğin; okullarda, hastanelerde ve daha buna benzer birçok yerde dağıtılmalıdır ki bilen bilmeyene anlatsın, öğretsin. Bilinmelidir ki kan bağışı yapmak hayat kurtarır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.