Kan bağışının insan ve toplum açısından önemi

Bu yazımızda kan bağışının toplum açısından önemi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
Kan bağışı toplumsal yardımlaşmanın en basit örneklerinden biridir. Hiç kimse ne zaman ve nerede başına bir şey geleceğini bilemez.

Bazen öyle anlar gelir ki hiç ummadığımız bir anda kazaya uğrar ve kan kaybı yaşayabiliriz. Birde kan grubumuz zor bulunan negatif kan gruplardan ise işimiz daha da zor demektir.

Bazen radyolarda yada televizyonlarda kan anonsu duyduğumuzda hiç oralı bile olmamışızdır. Oysaki bu duruma duyarlı olup o gün yardıma muhtaç olan kişiye yardım etmemiz gereklidir. Aynı durum bir gün bizim başımıza geldiğinde bizimde yardımımıza bu şekilde koşulsun.

Kan vermek bizim toplumumuzda tam olarak kazandırılmamış bir alışkanlıktır. İnsanlar yeteri kadar bilgilendirilmesine rağmen hala kan vermekten korkar haldedir.

Kan vermek sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. Kan verdiğimiz zaman vücuttaki eski kan çıkacağından dolayı vücut taze kan üretecektir. Bu durumda bizim sağlığımız açısından önemlidir. Kan vermenin vücudumuz açısından önemi şunlardır.

– Kan hücreleri yenilenir.
– Kan yapan organlar sık çalışır hale gelir.
– Genç hücreler dolaşıma katıldığı için, bağışıklık sistemi aktivitesi değişir.
– Kanınızdaki yüksek yağ oranı düşer.
– Kalp krizi riskini %90 oranında azalttığı ifade edilmektedir.
– Her kan bağışı yapıldığında, kan sayımı ve kanla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testine de tabi olursunuz. Bu şekilde bir hastalık durumunda erken teşhis yapılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.