Kan görmekten korkan biri doktor olabilir mi?

Kan görmekten korkan biri doktor olabilir mi? Kimler, kişilik özelliğinden ve becerisinden dolayı hangi meslekleri yapamayabilir? Neden?

Her insan istediği mesleği yapamayabilir. Çünkü onun bu mesleği yapmasına engel olan bazı nedenler vardır. Bu nedenleri araştıracak olursak çok çarpıcı sonuçlar elde ederiz. Örneğin kan görmeye dayanamayan birinin doktor olması imkansızdır. Çünkü yaralı olarak gelen bir hasta tedaviye ihtiyaç duyar. Bu kimse eğer doktorsa kan gördüğünden dolayı fenalaşarak hastaya yardım edemez. Bu nedenle bu kişinin doktor olması beklenemez.

Kişilik özelliğinden dolayı insanların meslek seçme alanları da daralmaktadır. Örnek vermek gerekirse iletişimi zayıf ve konuşma becerisi olmayan bir kimse halkla ilişkiler biriminde yada sekreter olarak çalışamaz. Çünkü bu alanlarda güçlü iletişim gerekir. İnsanlarla ilişkisi ve iletişimi iyi olan kimseler ancak bu mesleği yapabilirler.

doktor

Kan görmeye dayanamayan birinin doktor olması kadar komik birşey olamaz.

Bireylerin becerisi de seçtiği mesleği etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse ellerine çok hakim olamayan birinin bilardo uzmanı olarak olimpiyatlara katılması neredeyse imkansızdır. Çünkü bu meslek dalı ince bir hassasiyet gerektirir. Bu nedenle ellerine hakim olamayan kişiler bilardo oynayamaz.

İşte bu gibi nedenlerden dolayı herkes her mesleği seçemez. Sonuç olarak bir mesleğin seçiminde bireyin kişisel özellikleri ve becerisi doğrudan etkili olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.