Kanın yapısını oluşturan maddeler?

Bu yazımızda Kanın yapısını oluşturan maddeler nelerdir ve bunlar hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Yetişkin bir insanın vücudunda yaklaşık olarak 5,5 litre kan bulunur. Bu kan bütün dokular ve organlar arasında hayati bir bağ sağlar.

Kanın bir diğer görevi de gerekli olan her yere ve aynı anda besin, oksijen ve ısı taşıyan; artık maddeleri ayırıp böbreklere götürür. Bu devamlı görevi dışında vücudun giren mikropları tanımlamasını, onları yok edip, artıklarının atılmasını sağlar.
alyuvar
Kanın yapısında bulunan maddelere gelince;

Plazma: Kanın diğer elemanlarının taşındığı sıvıdır. Yapısının %92’si sudan oluşmaktadır. Kısaca besinleri, artık maddeleri ve hormonları taşımakla görevlidir.

Alyuvarlar: Kan da en çok bulunan elemanı vücudun her yanına oksijen taşımakla görevli olan alyuvarlardır.

Akyuvarlar: Kanda ayrıca akyuvarlar da bulunmaktadır. Bunlar sayı olarak daha azdır. Görevleri ise daha çok koruyucu işlerdir. Alyuvarlardan farklı olarak kan damarlarından sızarak çevre dokulara girerler. Akyuvarlara kısaca mikroplarla savaşan madde diyebiliriz.

Trombositler: (kan pulcukları), kanda bulunan diğer bir hayati maddedir. Bunlar kemik iliğinde yapılan çok küçük elementlerdir ve sayıları oldukça fazladır. Ayrıca kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan maddedir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.