Kant’ a göre evrensel ahlak yasasının özellikleri nelerdir

Bu günkü yazımızda sizlere, Kant’ a göre evrensel ahlak yasasının özelliklerinden bahsedeceğiz. Kant, mutluluğu hedef alan ahlak anlayışına karşı çıkar. O, ahlakın mutluluğu amaç edinemeyeceğini ileri sürer. Çünkü mutlulukçu ahlak felsefesi , insanın eylemlerini açıklamada yetersiz kalır.

Bir kimse için mutluluk veren ahlaki eylem , bir başkası için mutluluk vermeyebilir ve onun için erdem de sayılmaz. Dolayısıyla bazıları eylemlerimizi ahlaki bulurken bazıları da ahlak dışı bulabilecektir.

Kant, ahlaki yükümlülüğün kaynağının insan doğasında veya dış koşullarda değil saf aklın kavramlarında apriori( deneye öncesi) olarak bulunduğuna inanır.

Akıl insana apriori kanunlar verir. Böylece Kant, ahlak kanununu sırf pratik akıl ile temellendirmektedir.

Kant’a göre servet, zeka, cesaret gibi şeyler kötüye kullanılabilir. O yüzden bunlar her zaman iyi değildir. Ama iyiyi isteme, her zaman için mutlak iyidir.

Kant’a göre görevden yapılan eylemler ahlaki değere sahiptir. Ahlaki görev demek, ahlaki yükümlülük demektir. Görev ise, Evrensel bir kanuna duyulan saygıdan dolayı davranışta bulunma zorunluluğudur.

Ahlaklı insan koşulsuz olarak davranışta bulunan insandır. İlkesi, iyi olanı istemeli ve ahlaki harekette bulunmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.