kapadokyanın ülke turizmi açısından önemi nedir?

Dünyada doğal oluşumların en güzel örneklerinin yer aldığı yörelerden biri olan Kapadokya yöresi ülke turizmi açısından oldukça önem arzetmektedir. Hayranlıkla izlediğimiz Peri Bacaları ve bunların içerisine yapılmış yerleşim yerleri, ibadethaneler, sosyal mekanlar insanı adeta büyülemektedir. Ülkemizde birçok ilin sınırları içerisinde yer alan Kapadokya dünyada eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahiptir.

Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerine kadar uzanan Kapadokya güzellikleri doğayla iç içe olmuş durumdadır. Ayrıca turistlerin balon turları sayesinde bölgeyi gökyüzünden kuş bakışı izleme şansları olması bu bölgeyi daha cezbedici hale getirmektedir.
kapadokya
Kapadokyanın 60 milyon yıl önce fışkıran lav alevleri sonucu kayaların yumuşaması ve zamanla deforme olarak bu hali alması onu tamamen doğal bir güzellik yapar. Bölgede birçok yaşamış olup tarihi değeri büyüktür. Özellikle hristiyan dünyası Bizans İmparatorluğu zamanında bu bölgede uzun süre yaşamıştır. İpek yolunun bu bölgeden geçmesi Hititlerden bugüne birçok uygarlığın yaşaması tarihsel önemini arttırır.

Kapadokya tarihsel ve doğal güzellikleri ile ülke turizmi açısından bu nedenle çok önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.