Kapalı alanlarda neden sigara yasağına ihtiyaç duyulmuş olabilir?

Ülkemizde son yıllarda çıkan yasalarla birlikte kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmış ve bu yasağa uymayanlara para cezası verilmesi kararlaştırılmıştır. Okuduğumuz gazete haberine göre kapalı alanlarda sigara içme yasağından bahsediyor. Peki sizce niçin böyle bir yasağa ihtiyaç duyulmuş olabilir.

Kapalı alanlarda neden sigara yasağına ihtiyaç duyulmuş olabilir?

Kapalı alanlar sadece sigara içenlerin değil içmeyenlerin de kullandığı ortak kullanım alanlarıdır. Sigara içen kimseler bu alanlarda sigara içtiklerinde sigara dumanı ortamın tamamına yayılarak insanların soluduğu havaya karışır. Bir kişi sigara içmese bile bu ortamda bulunduğu için sigara içer konuma gelir. Soluduğu hava ona büyük zarar verir. Devletimiz birçok ülkede olduğu gibi bunu engellemek için sigaranın kapalı alanlarda içilmesini yasaklamıştır.
sigara
Sigara yasağını ihlal edenlere neden para cezası ön görülmüş olabilir?

Sigara yasağına uymayan kişilere para cezası uygulanır. Hem içene hemde bu yasağın ihlal edilmesine göz yuman işletme sahibine para cezası verilir. Özellikle işletme sahipleri 1000 ila 5000 tl arasında ceza öderler. Tekrarlanması halinde ise bu rakam katlanarak devam eder. Sonuç olarak işletme sahipleri bu mekanlardan para kazanmak isterler. Açma amaçları da budur. Maddi kayıplarının büyük olacağından para cezası oldukça caydırıcı olacaktır.

Sigara yasağının toplum ve insan sağlığı açısından önemi nedir?

Sigara yasağı ile birlikte hem bireylerin hemde toplumun sağlığının korunması hedeflenmiştir. Bu sayede bireyler kapalı alanlarda sigara içmeyerek hem kendi sağlıklarını koruyacaklar hemde toplumda kötü örnek olmak durumunda kalmayacaklardır. Kapalı alanlarda sigara içmemelerinin en iyi tarafı ise bu ortamı kullanan kişilerin sigara dumanından etkilenmeyecek olmasıdır. Bu sayede toplumun sağlığı korunması hedeflenmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.