Karadeniz bölgesi denizden uzak olsaydı iklimi nasıl etkilenirdi?

Karadeniz bölgesi deniz kenarı olan bir bölgemiz olup iklimi denizden dolayı oldukça ılımandır. Eğer karadeniz bölgesi denizden uzak olsaydı iklimi çok daha farklı olurdu. Örneğin ülkemizin iç bölgeleri yani İç Anadolu Bölgesi denizden uzak olduğu için iklimi oldukça sert ve karasaldır. Yazları oldukça sıcak ve kurak geçen iç bölgelerimizde kış ayları ise oldukça soğuk ve sert geçmektedir.

Eğer Karadeniz Bölgesi denizden uzak olsa ve bu bölgede bulunan dağlar bu iklimi Karadeniz bölgesinde tutmasa aynı iç bölgelerdeki iklimi bu bölgede görebilirdik. Karadeniz bölgesinde yer alan dağlar deniz iklimini bölgede tutarak iklimin sabit kalmasını sağlar. Yaz ve kış aylarında bolca yağış alan bölge büyük yeşil alanlara sahiptir. Bölgede yaz kış sürekli ılıman yağış iklimi görülür. Bölgenin sıcaklık değerleri oldukça yüksek olup bölgede geniş yapraklı ağaçlar görülmektedir.

Söylemiş olduğumuz gibi Karadeniz Bölgesi denizden uzak olsaydı veya bölgedeki dağlar olmasaydı iklimi yazları sıcak ve kurak, kış aylarında soğuk ve yağışlı geçerdi. Günümüzde Karadeniz bölgesinin yaz ve kış aylarındaki sıcaklık farkları oldukça azdır.

Karadeniz bölgesinin iklim özelliklerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://www.odevbul.org/karadeniz-bolgesinin-iklim-ve-bitki-ortusunun-ozellikleri.html

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.