karadeniz bölgesinde ekonomik faaliyetleriyle ön plana çıkan bir iş adamının çalışmaları

Karadeniz bölgesinde hatırı sayılan ve ekonomik faaliyetleri ile ön plana çıkan bir iş adamının çalışma hayatı nasıldır ve ticari faaliyetleri nelerdir yakından inceleyelim. Bildiğiniz gibi Karadeniz bölgesinde fındık ve çay üretiminin yanı sıra tütün üretimide bir hayli fazladır.

Biz çay üretimi sektöründe çalışan Serkan beyin ekonomik çalışmalarını yakından inceleme fırsatı bulduk. Serkan Bey bu bölgedeki birçok köyden müstahsil yani üretici olan çifçilerden çay satın alarak çay fabrikalarına satışlarını gerçekleştiriyor. Kendisi bir nevi komisyoncu olarak çalışmaktadır.

Senelerdir bu işi yaptığını söyleyen Serkan Bey onlarca köyden adamları sayesinde ürünler aldığını belirtiyor. Çayları kalitesine göre toplayarak getiren çiftçiler ürünlerini kalitelerine göre sınıflandırdıkları için ona göre paralarını alıyorlar. Serkan Bey ödemelerini haftalık olarak yaptığını kendisinin ise çay fabrikalarından aylık ödeme aldığını söyledi.

Hem kendisinin kazandığını hemde köylülerin kazandığını belirten Serkan Bey ürünlerin Karadeniz bölgesinde kaliteli olarak yetiştiğini ancak eskisi kadar üretim yapılmadığını söyledi. Bunun üzerine kendisine üretimin düşme nedenlerini sorduk.

Karadeniz bölgesinde ticareti yapılan çay önemli bir ekonomik kaynak


Oda bizlere gençlerin artık okuyarak köyden ayrıldıklarını ve çiftçilik yapmadıklarını söyleyince bir hayli üzüldük. Serkan Bey buna karşın yapılan ticaretin hem bölgeye hemde ülke ekonomisine önemli katkı yaptığını söylüyor. Yurt için ve yurt dışı pazarlara gönderilen çayların artan talebi karşılayamadığınıda ekledi.

Sonuç olarak Serkan Bey kendisi adına köylerden ürün alan adamlarını ziyaret ederken ödemesini yapıyor, toplanan ürünlerin kendi adına çay fabrikalarına gönderilmesini sağlıyordu. Bu sayede ürünlerin toplu bir şekilde satılmasını sağladığı için hem köylü hemde kendisi kazanıyordu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.