karadeniz bölgesinde hakim yağış şekli nedir

Bu yazımızda Karadeniz Bölgesindeki hakim olan yağış şekli hakkında bilgi vereceğiz. Karadeniz bölgesi kıyı kesiminde kışlar ılık, yazlar serindir. Yıllık ortalama sıcaklık 14C ,kış sıcaklığı 5-6 ,yaz sıcaklığı da 22-24C arasındadır. Nem ve bulutluluk fazladır. Buna bağlı olarak yıllık ve günlük sıcaklık farkları azdır. Deniz üzerinden gelen nemli hava ,kıyı gerisinde yükselen dağların yamaçları boyunca yükselerek her mevsim yağış alır.

Karadeniz bölgesinde hakim olan yağışlar çoğunlukla Oroğrafik (yamaç)yağıştır. Yağış rejimi düzenlidir. En fazla yağış sonbaharda ,en az ilk baharda düşer. Kurak mevsim Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaz.

En fazla yağış ,dağların kıyıya yakın, yüksek ve denize paralel uzanmasından dolayı Doğu Karadeniz Bölümü’ne düşer.Doğu Karadeniz Bölümü’nde dağların yüksek olması nedeniyle yıllık yağış çoğu yerde 2000mm’deen fazladır. Orta Karadeniz Bölümü’nde dağların alçalması nedeniyle yağış 1000mm’den azdır. Kıyıdan iç kesimlere doğru iklim karasallaşır. İç kesimlere doğru yağış azalır, kışlar soğuk ,yazlar sıcak ve kuraktır. Batı Karadeniz Bölümü ,Doğu Karadeniz Bölümü’nden az, Orta Karadeniz Bölümü’nden daha fazla yağış alır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.