Karadeniz bölgesine ait hayvancılık ürünleri nelerdir

Bu yazımızda sizlere Karadeniz Bölgesi’ne ait hayvancılık ürünlerinden bahsedeceğiz. Tarımsal etkinliklerin bir parçası olan hayvancılık ,ekonomik değer taşıyan hayvanların ürünlerinden ve gücünden yararlanmak amacıyla yapılan bir faaliyettir. Yer şekilleri ve iklim özellikleri bakımından ülkemizin her yöresinde farklı tür ve ırkta çok sayıda hayvan beslenmesine imkan sağlamaktadır.

Ülkemizde en yaygın balıkçılık faaliyeti Karadeniz Bölgesi’nde yapılmaktadır. Bu durumun nedeni bu denizi besleyen akarsuların bol miktarda besin maddesi taşıması ve plankton bakımından zengin olmasıdır.

Türkiye arazi yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle büyükbaş hayvancılığa uygun değildir. Bu yüzden büyükbaş hayvancılık belirli yerlerde toplanmıştır. Bunlardan biri de Doğu Karadeniz Bölümü’ dür. Bu yörelerde yaz mevsiminin serin ve yağışlı olması gür otlakların oluşmasını sağlayarak halkı büyükbaş hayvancılığa yöneltmiştir.

Türkiye’nin yer şekilleri ve iklim çeşitliliği bakımından arıcılık büyük miktarda yapılmaktadır. Arıcılık, bal, bal mumu ,arı sütü ve polen üretmek amacıyla doğal ortamda yapılan bir ekonomik faaliyettir. Hemen her bölgede yapılan arıcılık Karadeniz Bölgesi’nde de yapılmaktadır.

İnce, parlak tüyleri nedeniyle değerli yünlü kumaşların dokunmasında kullanılan tiftik keçisi Orta ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde üretilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.