karadeniz bölgesinin iklim ve bitki örtüsünün özellikleri

Karadeniz bölgesinin iklimi ılıman ve yağışlı bir iklimdir. Karedeniz ikliminin bitki örtüsü nedeniyle ve kıyı bölgelerindeki dağlık bölgeler sebebiyle bölge yoğun yağış alır. Yağışların genel olarak yıl boyuna yayılmış olduğu ve bölgenin bu nedenle bölgenin yeşil alanlara sahip olduğu bir gerçektir.

Bölgede iklimin sürekli aynı olması ve yağışların devam etmesi nedeniyle bölgede sürekli nem vardır. Bölgede bu nedenle orman yangınları gibi olaylar görülmese de yaygın yağışlar nedeniyle toprak kaymaları zaman zaman görülmektedir.

Ayrıca Karadeniz bölgesinin yaz kış yağış alması kışların ılıman geçmesi nedeniyle gece ve gündüz sıcaklık farkları yıl boyunca en az olan bölgedir. Karadenizin iç bölgeleri ise dağların izin vermemesi nedeniyle deniz etkisine girmezken karasal iklim görülür.

Karadeniz bölgesinin bitki örtüsü ise kıyılarda yağışların fazla olması nedeniyle geniş yapraklı ağaçlar fazlaca görülür. Ülkemiz ormanlarının dörtte biri bu bölgede bulunur. Ülkemizde en çok orman bu bölgede bulunur.

Karadeniz bölgesinin iklim ve bitki örtüsünün özelliklerini bu yazımızda inceledik umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.