Karadeniz iklimi ve bu iklime bağlı yetişen tarım ürünleri

Bu yazımızda sizlere Karadeniz iklimi ve bu iklime bağlı olarak yetişen tarım ürünleri hakkında bilgi vereceğiz. Karadeniz bölgesi iklimi, deniz kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu Dağları’nın etkisi altındadır. Kıyı kesimler kışlar ılık, yazlar serindir. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derecedir. Nem ve bulutluluk fazladır. Buna bağlı olarak yıllık ve günlük sıcaklık farkları azdır. Deniz üzerinden gelen nemli hava ,kıyı gerisinde yükselen dağların yamaçları boyunca yükselerek her mevsim bol yağış bırakır.

Yağışlar çoğunlukla oragrafik (yamaç) yağıştır. Yağış rejimi düzenlidir. En fazla yağış sonbaharda ,en az yağış ilkbaharda düşer. Kurak mevsim bulunmaz.

Kıyıdan iç kesimlere doğru iklim karasallaşır. İç kesimlerde yağış azalır, kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kuraktır.

Karadeniz Bölgesi iklim koşullarına bağlı olarak ormanlar geniş yer kaplar. Türkiye orman varlığının %27’sine sahiptir. Kıyıda kayın, gürgen, kızılağaç, ladin, fındık gibi nem seven ağaçlardan oluşan orman, yükseldikçe geniş, karışık ve iğne yapraklı şeklinde kuşaklar oluşturur.

Karadeniz bölgesi iklim özelliklerine bağlı olarak yetişen ürünler ise; çay, fındık, tütün ,mısır, elma, turunçgil, muz, kivi, zeytin, soya fasulyesi, keten kenevir ve şeker pancarıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.