Karadeniz ve toros dağları olmasaydı ülkemizin ikliminde hangi değişiklikler olurdu

Karadeniz ve Toros dağları ülkemizin iklimine önemli etki etmektedir. Toros Dağları bildiğiniz gibi Akdeniz bölgesinde olup kıyı şeridi boyunca uzanmaktadır. Bu dağlar Akdeniz Bölgesinden gelen sıcak iklimin iç kesimlere ulaşmasına engel olmaktadır. Bu nedenle Akdeniz İklimi yurdumuzun iç kısımlarında görülmez.

Karadeniz ise ayrı bir iklimin yaşanmasına neden olur. Yağışlı ve nemli bir havanın oluşmasına neden olan Karadeniz yıl boyu sıcaklık ortalamasının yüksek olmasına neden olur. Yaz kış genelde sıcak yağmurların görülmesine neden olan Karadeniz iklimi sayesinde bölgede ılık bir iklim yaşanır.

Karadeniz olmasaydı ülkemizin kuzeyinde daha soğuk bir iklim görülürken bitki örtüsüde değişirdi. Çünkü bu iklim nedeniyle bölge yoğun yağış alır ve bölge yeşil alanlar bakımından oldukça zengindir. Eğer ki böyle bir iklim görülmese bitki örtüsü değişir ve bu denli ormanlık alanlar oluşmazdı.

Toros dağları nedeniyle iç kesimlere giremeyen sıcak iklim İç Anadolu bölgesinde kırsal iklimin görülmesine neden olur. Toros dağları olmasaydı Akdeniz iklimi iç kesimlerde bile görülebilirdi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.