Karahanlı devleti hakkında bilgi

Bu yazımızda sizlere Karahanlı Devleti hakkında bilgi vereceğiz. Karahanlılar 840 ile 1212 yılları arasında varlığını sürdüren Türk İslam devletidir. Batı Türkistan ve Maveraünnehir bölgeleri arasında kurulmuştur.

Karahanlı Devletinin en önemli hükümdarları Bilge Kül Kağan, Satuk Buğra Han ve Yusuf Kadir Handır. Karahanlı devletinin en önemli özelliği ilk Türk İslam devleti olarak bilinmesidir. Abbasilerin Çinliler ile yaptığı Talas Savaşı’nda yardım eden Türkler Karahanlı Devleti kurulmasını sağlamıştır.

Karahanlı Devleti Satuk Buğra Han zamanında Müslümanlığa kitlesel katılımlar başlamıştır. İlk Türk devletlerindeki hakimiyet anlayışı Türk İslam döneminde de devam etmiştir. Yani ülke hanedanın ortak malıdır. Karahanlılarda devletin başında Hakan unvanlı bir hükümdar bulunurdu. Ülke doğu ve batı olarak idare edilirdi.

Karahanlı Devleti Türk -İslam sentezini başlatan devlet olmuştur. Ulusal kimliklerini kaybetmemiş korumak için büyük mücadele vermişlerdir.

Karahanlı Devleti hakkında verebileceğimiz en önemli bilgilerden biri de İslami dönemin ilk edebi eserleri bu zamanda ortaya çıkmıştır.VE bir önemli bildi de Türkçeyi kullanan bir devlet olarak Karahanlı Devleti her alanda Türkçe’ yi kullanmak için gayret göstermişlerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.