Karşılıklı Bağımlılık

  1. Siz, kimseye muhtaç olmadan tek başınıza yaşayabilir misiniz?
  2. Ekmek kimlerin katkısıyla soframıza geliyor?
  3. Sürücü ile otobüs yolcuları arasındaki karşılıklı bağımlılığı açıklayınız
  4. Karşılıklı bağımlılık, sadece bireyler ve toplumlar arasında mıdır? Birey ve toplumların çevre ile de karşılıklı bağımlılıkları olabilir mi?
  5. Büyük yerleşim yerlerinin kurulduğu çevreleri inceleyiniz. İnsanların neden oralarda toplanmış olabileceğini tartışınız
  6. Bireylerin ve toplumun, yaşadığı çevreyi nasıl etkilediğine örnekler veriniz. Bireylerin ve toplumun çevreye zarar verecek davranışlarda bulunmasının sonuçlarını tartışınız
  7. Toplum yaşamında insanların karşılıklı bağımlılığına çevrenizden örnekler veriniz

Siz, kimseye muhtaç olmadan tek başınıza yaşayabilir misiniz?

İnsan sosyal bir varlıktır ve bu nedenle asla kimseye muhtaç olmadan yaşayamaz. Mutlaka hayatında birilerinin yardımına ihtiyaç duyar ve onların hayatlarından etkilenir. Ben kendim yaşamımı sürdürebilmek için herşeyi üretip yetiştiremem. Mutlaka bir başkasından yardım almak zorundayım.

Ekmek kimlerin katkısıyla soframıza geliyor?

Ekmek tarlada buğday üretimi yapan, bu buğdayları un haline getiren uncuların, undan ekmek yapan fırıncının bu ekmekleri bizlere satan marketlerin katkısıyla soframıza kadar geliyor.

Sürücü ile otobüs yolcuları arasındaki karşılıklı bağımlılığı açıklayınız

Hayatımızın her alanında karşılıklı bağımlılık örnekleri görebiliriz. Bunlardan biride otobüs sürücüsü ile yolcular arasındaki etkileşimdir. Yolcular gitmek istedikleri yere otobüs şoförü sayesinde belli bir ücret ödeyerek gitmektedirler. Otobüs şoförü ise bu hizmeti için devletten maaş alarak kendi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İkisi arasındaki karşılıklı bağımlılık bu şekildedir.

Karşılıklı bağımlılık, sadece bireyler ve toplumlar arasında mıdır? Birey ve toplumların çevre ile de karşılıklı bağımlılıkları olabilir mi?

Tabi bireylerin, toplumların kendi aralarında olduğu gibi çevre ile de karşılıklı bağımlılıkları bulunmaktadır. İnsan çevre ile etkileşim içinde olup bunu en faydalı şekilde kullanmaktadır. Örneğin doğaya faydalı olan bitki ve ağaçları dikerek onların meyvelerini tüketiriz.

Büyük yerleşim yerlerinin kurulduğu çevreleri inceleyiniz. İnsanların neden oralarda toplanmış olabileceğini tartışınız

Çünkü insanlar bir arada yaşamak isteyen sosyal varlıklardır. Büyük yerleşim yerinde karşılıklı bağımlılık gereği ihtiyacımız olan her şeyi bir başkasından bulabiliriz. Bu nedenle insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için büyük şehirlerde toplanmışlardır.

Bireylerin ve toplumun, yaşadığı çevreyi nasıl etkilediğine örnekler veriniz. Bireylerin ve toplumun çevreye zarar verecek davranışlarda bulunmasının sonuçlarını tartışınız

Birey yada toplum daima çevre ile etkileşim içindedir. Bu nedenle yaşadıkları çevre üzerinde etki edecek davranışlarda bulunurlar. Eğer çevreye zarar verecek davranışlarda bulunursak doğamız yok olur. Çevre kirliliği görülür. Orası artık yaşanacak bir yer olmaktan çıkar.

Toplum yaşamında insanların karşılıklı bağımlılığına çevrenizden örnekler veriniz

Örneğin marketçi ve biz karşılıklı bağımlıyız. Marketçi bizim ihtiyacımız olan ürünleri bizlere satarak elde ettiği gelirle kendi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Örneğin benim babam tekstil ürünleri satan bir mağaza sahibi. Marketçi de gelip bizden eşi ve kızı için elbiseler alıyor. Bizde onun bize verdiği paralar ile ondan süt, yumurta ve ekmek gibi yiyecekler alıyoruz.

Karşılıklı Bağımlılık Çalışma Kitabı

Bir çiftçi, buğday üretirken çevreden nasıl etkilenir? Açıklayınız. Bu çiftçinin ürettiği buğday, ekmek oluncaya kadar hangi aşamalardan geçer? Bu aşamalarda kimler yer alır? Listeleyiniz. Çiftçinin buğday üretimini etkileyen çevre, başka kimleri de etkilemiş olur? Açıklayınız.
Buğdayını toprağa eken çiftçi doğa koşullarından etkilenmektedir. Çünkü buğday bitkisinin yetişmesi için uygun sıcaklık ve nem gerekirmiş. (Ablam söyledi) Sağlıklı bir bitki en güzel buğday tanelerini verdiği için çevre ekmek üretiminde doğrudan etkilidir.

Bu çiftçinin ürettiği buğday, ekmek oluncaya kadar hangi aşamalardan geçer? Bu aşamalarda kimler yer alır? Listeleyiniz

Buğdayın tarladan harman edilerek toplanması ile un fabrikasına gönderilir.( Çiftçi ve kamyoncu)
Un fabrikasında makineler ile buğday taneleri un haline getirilip ambalajlanır. (Un fabrikası)
Bu unları alan fırıncılar undan hamur ve bu hamurdan ekmek pişirirler. (Fırıncı)
Fırıncının ürettiği ekmekler marketlerde ve fırında satılır. (Marketçi)

Çiftçinin buğday üretimini etkileyen çevre, başka kimleri de etkilemiş olur? Açıklayınız.

Eğer uygun çevre koşulları oluşmazsa buğday üretimi azalır ve ekmek üretiminde azalma görülür. Bu çevre koşullarından un fabrikaları, fırıncılar ve biz tüketiciler doğrudan etkileniriz.

Toplumda birbirine bağımlı olan insanlara yakın çevrenizden örnekler veriniz. Yaptıkları işleri açıklayınız.
Marketçi ve babam arasındaki karşılıklı bağımlılık

Babam bir manav ve çeşitli meyve sebzeleri satıyor. Marketçi kendi evine bizden meyve sebze alırken para veriyor. Babamda bu paralar ile marketçiden ekmek ve süt alıyor.

Bu ödevi yapan arkadaşlar bir sonraki ödevleri olan Doğal Afetlerden Nasıl Korunuruz? teması soru ve cevaplarına buradan ulaşabilirler. Doğal Afetlerden Nasıl Korunuruz Bir önceki ödevleri olan Geçmişin İzleri temasına ise buradan ulaşabilirler. Geçmişin İzleri

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.