Kaş yapayım derken göz çıkarmak deyiminin anlamı nedir?

Kaş yapmak isterken göz çıkardın diyenler çok olmuştur. Aslında bu söz bir deyimden gelir ve bu deyimin aslı kaş yapayım derken göz çıkarmaktır. Peki bu deyimin anlamı nedir ve nerelerde kullanılır? Gelin birlikte inceleyelim.

Kaş yapayım derken göz çıkarmak deyiminin anlamı

Bir şeyi en iyi şekilde yapmak isterken onu daha kötü hale getirmek anlamına gelir. Bu deyimde anlatılmak istenilen niyetin iyi olduğu fakat istemediğimiz halde daha kötü bir hal aldığıdır. Örneğin sulu boya ile resim yapmak istediniz. Çok güzel bir resim oluşturdunuz ve okuluna ödev olarak götüreceksiniz.

Bir arkadaşınıza resmi gösterdiniz ve o çok güzel olduğunu söyledi. Ancak sanki şurasını kırmızıya boyasan daha güzel olurdu dedi. Sizde bu fikri benimsediniz ve resimde değişiklik yapmaya karar verdiniz. Sulu boya hazırladınız fırçayı aldınız ve tam boyama yapacaktınız ki resmin tam ortasına kırmızı boya damladı. Resminiz berbat oldu. Siz resmi güzel yapmak isterken kazada olsa resminiz artık çöp oldu.

Yada başka bir örnek vermek gerekirse deyimin gerçek anlamını kullanalım. Kirpiklerinize rimel çekeceksiniz. Ancak bir anlık dikkatsizliğinizle rimel gözünüze değdi ve çok canınız yandı. İşte bunun gibi durumlarda kaş yapmak isterken gözünüzü çıkardınız derler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.