Kastamonunun doğal unsurları nelerdir yazınız

Kastamonu ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olup doğal unsurları ile dikkat çekmektedir. Bu yazımızda bu güzel şehrin doğal unsurlarını inceleyeceğiz. Kastamonu özellikle doğal kanyonları, mağaraları ve şelaleleri ile ünlüdür. Pınarbaşı ilçesinde bulunan Ilgarini Mağarası dünyanın dördüncü büyük mağarasıdır. 858 metre uzunluğundaki mağaranın 160-200 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir.

mağara

Pınarbaşı ilçesinde bulunan diğer bir doğal güzellik unsuru ise Valla Kanyonudur. Oldukça büyük ve keşfedilmemiş bir kanyon olan bu güzellik son yıllarda oldukça ünlü olmuştur. Kanyon birçok yabani hayvana ev sahipliği yaptığı için vahşi cennet olarakta bilinir.

kanyon

Horma kanyonuda bir başka güzelliğidir. Bu kanyon Zara çayı üzerinde olup dik kayalıklar arasından akan sular sayesinde oluşmuştur. Bölgede daha birçok kanyon bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Şehriban ve Çatak kanyonlarıdır.

Ilıcıa şelalesi Kastamonu ilinin en önemli güzelliğidir. Yine şehrin önemli ilçelerinden biri olan Pınarbaşıda bulunan bu şelale turistik faaliyetlerin odak noktasıdır. Şelale 10 metre yüksekliğinde olup doğal bir havuza dökülmektedir. Havuzun etrafı ise yemyeşil bitki ve ağaçlarla süslenmiştir.

şelale

Kastamonunun doğal unsurları saymakla bitmez. Şehrin Gökırmak’ın bir kolu olan Karaçomak Deresi vadisinde kurulu olduğunu ve denizden yüksekliğinin 755 metre olduğunu hatırlatalım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.