Katı haldeki maddenin tanecikli yapısı

Çevremizdeki varlıklar arasında kütlesi olan ve boşlukta yer kaplayan her şeye madde denir.(defter, masa, hava, su, taş, demir, kolonya, süt vb)Bu maddelerin bazılarını gözümüzle rahatça görebiliriz. Ancak hava, oksijen, karbondioksit gibi bazı gazlar gözle görülmediği halde boşlukta yer kapladıkları ve ağırlıkları olduğu için maddedir.

Bütün maddeler taneciklerden oluşmuştur. Bu tanecikler atom veya molekül olabilir. Bütün tanecikler hareketlidir. Fakat biz taneciklerin hareketlerini göremeyiz. Taneciklerin yaptığı hareketlerden birisi titreşim hareketidir. Katı ,sıvı, gaz haldeki maddenin tanecikli yapısı birbirinden farklıdır.

Katı maddelerin belirli şekil ve hacimleri vardır. Tanecikler birbirine çok yakındır ve bu tanecikler arasında güçlü çekim kuvveti vardır. Moleküller titreşim hareketi yaparlar. Örneğin; bardak ,sıra ,masa.Katıları oluşturan tanecikler arasında boşluk olmadığı için akma özelliği yoktur

Katı haldeki maddeleri oluşturan tanecikler birbiriyle sürekli temas halinde bulunur. Bu sebeple taneciklerin aralarında çok az boşluk vardır. Katı maddeyi oluşturan tanecikler, sadece oldukları yerde titreşim hareketi yapar. Bu tanecikler yer değiştirmedikleri için aralarındaki boşluk kesinlikle değişmez. Bu sebeple katı maddeler belirli şekle ve hacme sahiptir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.