katılarda kütle hacim oranının karşılaştırılması

Katı maddelerin kütle ve hacmi arasında doğru orantı vardır. Bu yazımızda katılarda kütle hacim oranının karşılaştırılmasını inceleyeceğiz. Katı maddeler nedir? Elle tutabildiğimiz baskı ve kuvvet uygulamadan şekli değişmeyen genel olarak sabit hacimli olan nesnelere katı madde denir.

Katı maddelere örnek vermek gerekirse ayakkabı, kalem, kova, şişe gibi birçok örnek verilebilir. Katı maddelerin kütleleri ne kadar genişlerse hacimleride bir o kadar artmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir araba düşünün ne kadar ağır olursa kütlesi hacmide genel olarak o kadar büyür.

Bir metal çubuk düşünün kütlesi 10 kg ise hacmi de 12 metreküp farzedelim. Eğer bu katı madde olan metal çubuk kütlesi 15 kg olsa ise hacmide kesinlikle 12 metreküpten fazla olurdu. Çünkü kütle birim ağırlıktır. Birim ağırlık ancak maddenin miktarının artması sonucu artar. Maddenin miktarının artması sonucu ise kütlesi artmaktadır.

Katı maddelerin kütlesi azaldıkça hacmide azalır. Kısacası katılarda kütle ve hacim oranı arasında karşılaştırma sonucu doğru orantı olduğunu tespit ettik.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.