Kayalık alanların toprak oluşumu üzerindeki nelerdir?

Kayalık ve düz alanlarda toprak nasıl oluşur? Kayalık alanların toprak oluşumu üzerindeki etkileri nelerdir? Kayalar ve taşlar toprak yüzeyinde kalarak zaman içerisinde aşınmalara uğrayarak paslı bir görünüm alırlar. Bu kayaların bir arada kalmasını sağlayan mineral gibi bağlar zamanla gevşer ve kayalar taş parçalarına ayrılırlar.

Kayaların parçalanması iki şekilde olur. Birinci yöntem ise gündüz ve gece sıcaklıkları arasında büyük fark olan yerlerde kayalar kolayca parçalanır. Sıcaklıktan dolayı genleşen kayalar geceleri soğuktan büzülerek daralırlar. Bu olay sonucu kayalar parçalanır. İkinci yöntem ise kayaların yapısındaki maddelerin kimyasal parçalanmaya uğraması sonucu parçalanma meydana gelir.

Şimdi geldik kayaların toprak oluşumuna

Parçalanan kayaların üzeri mineraller, organik maddeler ve mikroorganizmalar ile kaplanır. Bunların tümüne toprak denir. Toprak yapısındaki maddeler kayaların zamanla ufalanarak toprağa katılmasını sağlar. Kayaların çözülerek toprak yapısına katılması sonucu o toprak oldukça besleyici ve kuvvetli bir yapıya kavuşur. Tarıma oldukça elverişli toprak alanları ortaya çıkar.

kaya

Düz alanda toprak oluşumu ise bazı etkenlere bağlıdır bunlar;

  1. İklim: Sıcaklık ve yağışlar toprak oluşumunda etkilidir. Sıcaklık taşların ufalanmasını ve toprağa katılmasını etkiler. Yağış ise kimyasal çözünmeyi sağlar.
  2. Bitki örtüsü: Bitki kökleri ve organik asitler toprak oluşumunu hızlandırır.
  3. Yer şekilleri: Eğim, yükselti, toprak oluşumu etkiler. Eğimli arazilerde toprak oluşumu yavaşken düz alanlarda yüksektir.
  4. Kayaların özellikleri: Kayaların yapısal özellikleri ve türleri toprağa katılma sürecini etkiler.
  5. Süre: Uzun zaman sonucunda toprak oluşur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.