Kaynakların bilinçli tüketilmesinin aile bütçesine katkısını açıklayın

Kaynakların bilinçli bir şekilde tüketilmesi aile bütçesine önemli katkı sağlar. Doğal kaynaklarımız olan su, elektrik ve petrol gibi ürülerin yanı sıra yapay yollarla elde ettiğimiz ve tükettiğimiz kaynaklar mevcuttur. Bu kaynakların başında elbette ki beslenme ihtiyacımızı karşılayan kaynaklar gelir.

Kaynakları tüketmek için ilk olarak onlara sahip olmamız gerekir. Her millet ve ülkede olduğu gibi elde ettiğimiz kaynakları kullanmak için devletimize yada bu kaynakları bizlere sağlayanlara bir bedel ödememiz gerekir. Buda aile bütçesine büyük bir külfet getirmektedir. Bunu önlemek ise ancak bizim elimizdedir. Tasarruflu bir tüketim yaparak kaynaklara harcadığımız parayı azaltabiliriz.

Örneğin evlerimizde annelerimiz bulaşıkları az olduğunda ellerinde yıkarlar. Oysa ki bu daha fazla su tüketimi anlamına gelir. Annemizin yapması gereken bulaşıklarını biriktirerek bunları makinada yıkamaktır. Böylece sudan çok daha fazla tasarruf ederek maliyetimizi düşürebiliriz.

Bir başka örneğimiz ise birçok evde araba bulunmaktadır. Arabaları bir yere gitmek veya ulaşmak için kullanırız. Bazen toplu taşıma araçları ile gidebilecek olsak bile arabaları kullanmayı tercih ederiz. Bu bizlerin gereksiz yere yakıt tüketmesi ve bütçemizin sarsılmasına neden olur. Toplu taşıma araçlarını kullanarak aile bütçesini korumak mümkün olabilir.

Aile bütçesinin korunması ve katkıda bulunması adına gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve doğal kaynaklarımızı ihtiyaç halinde kullanmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.