KAZA GELİYORUM DEDİ

İkinci sınıflar için hayat bilgisi dersinde yer alan “Kaza Geliyorum Dedi” etkinlikleri yer almaktadır.

Evde güvenli olabilmek için kurallar var mı?

Tabi ki güvenli olabilmek için evimizde yada çevremizde bir takım kurallar vardır. Örneğin mutfaktaki ocakla asla oynamak yada dokunmak biz çocuklar için yasaktır. Bir başka kural ise evdeki yanıcı maddeler ile oynamak hepimiz için yasaktır. Bunlar bizim güvenliğimiz için gereklidir.

Evde güvenliği sağlamak için hangi kurallara uymalıyız?

Evimizde güvenliği sağlamak için büyüklerimizin bize söylediklerine dikkat etmeliyiz. Çünkü onlar bizim için tehlikeli olabilecek şeyleri çok daha iyi bilirler. Anne ve babamızın koyduğu kurallara, yaptığı uyarılara dikkat etmeliyiz.

Uyulması gereken bazı kurallar ise şöyledir;

Ateşle oynamamak

Yüksek yerlerden atlamamak

Ocakla oynamamak gibi.

kaza

Murat annesinin uyarılarını dikkate almadı ve dolabın üstündeki oyuncaklarını almak isterken düştü. Göz göre göre kaza geldi.


Acil durumlarda yapmanız gerekenleri ilgili yerlere yazınız.

Yangın: Yangınla karşılaştığımızda ilk olarak kendi güvenliğimizi sağlamalıyız. Bunun ardından hemen bir büyüğümüze yada gördüğümüz kişiye haber vermeliyiz. Biliyorsak yardım hattını aramalıyız.

Su baskını: Kendi güvenliğimizi sağladıktan sonra çevremizdekilerden yardım istemeliyiz.

Elektrik çarpması: Çarpılan kişiyle asla temas etmemeliyiz. Eğer varsa kuru bir tahta ile onu elektrik akımından ayırabiliriz. Ancak büyüklerimizden yardım almak en doğrusudur.

Yaralanmalar: Yaralıyı güvenli bir yere alıp, gerekli ilk müdahaleyi yapmalıyız. Ancak biz bilmediğimiz için yardım istemeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.