Kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur ile ilgili kompozisyon

Aslında hayatımızda sıkça yaşadığımız durumlarda bu deyimler akıllara gelmeli. Kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur konulu kısa bir kompozsiyon yazalım.

Hayatımızda bazen hatalarımızdan dolayı yada kendiliğinden birşeyleri kaybederiz. Kaybettiğimizde ise onların ne kadar önemli olduğunun farkına varırız. Halbuki onlar elimizdeyken onların bu kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Ancak insan kaybettiğinde farkına varıyor bazı şeylerin. Farketse bile birazda abartarak kaybının daha fazla olduğuna inandırıyor kendini.

Halbuki kaybettiğimiz şey bizim anlattığımızdan çok daha farklıdır. Kendimizi bu şekilde inandırmak isteriz. Olduğundan daha büyükmüş gibi göstermek isteriz kaybımızı. Nedendir bilinmez ama insanoğlu herşeyin en üst noktasını yaşamak ister. Kayıplarını, sevinçlerini en zirvede yaşamak ister.

Kör ölür badem gözlü olur derler ya aynen böyledir hayatımız. Bozulan eski bir bisikletimiz bizim için o an en yeni ve en güzel bisiklet oluverir birden. Keşke bozulmasaydı çok da güzeldi cümlesi dökülevirir dudaklarımızdan. Oysa o bisiklet sağlamken biz onu kullanırken ne kadar eski keşke daha yenisini alabilsem diye hayalini kuruveririz.

Kel ölür sırma saçlı olur derler ya sahiden öyle. Eskimiş ama hala kullandığımız bir saatin bizim için eskiliğinden başka önemi yoktur. Ne kadar eski şöyle yepyeni iyi bir saat alsam der dururuz. Gün olur o saat bozulur ve saatsiz kaldığımızda o eski saaitimiz dünyanın en iyi ve en güzel saatlerinden biri oluverir.

İşte bu iki deyim hayatımızda sıkça yaşadığımız durumların en güzel özetleridir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.