Kelebeklerin yaşamında hangi evreler görülür

Kelebekler yaşamları boyunca geçirdiği evlere nedeniyle en ilginç canlılar arasındadır. Bir tırtılın kelebeğe dönüşmesi oldukça mucizevi bir olay olup tüm bilim adamlarının ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kelebeklerin yaşamlarında görülen evler ise şu şekildedir;

Yumurta Dönemi: Yaşam evresinin ilk aşaması yumurta dönemidir. Egg dönemi olarakta bilinir. Yapraklara dişi kelebek tarafından bırakılan yumurtalar ancak iğne başı kadardır. Kırılmaya başlayan yumurtalardan çıkan tırtıllar sürekli yeme isteğine sahiptirler. Bu nedenle kelebek yumurtalarını yapraklara bırakır.

Tırtıl Dönemi: Larva dönemi olarakta bilinir. Kelebeğin yaşam döngüsünde ikinci adımdır. Yumurtadan çıkan tırtıllar 2 hafta içerisinde büyürler. Bu süre zarfında hızlı gelişimleri nedeniyle deri değiştirirler.

Krizalit Dönemi: Bu dönem üçüncü aşama olup tırtılların derisi giderek kalınlaşır. Tırtıllar yaprağın sapına kendileri baş aşağıya sallanacak şekilde bir koza oluştururlar. Koza içerisinde 1 hafta kalır ve kelebek olma aşamasına geçer.

Kelebek dönemi: Kelebeğin yaşam döngüsündeki son aşamadır. Artık yetişkin bir kelebek halini almıştır. Kozadan çıktığı anda buruşuk ve nemli bir yapıya sahip olurlar. İki saatlik bir bekleyişten sonra uçmak için hazırdır.

Kelebek Yaşam Döngüsü Resmi

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.