kemiklerin birbirlerine bağlanmasını sağlayan yapı

Kemikler birbirlerine eklemler yardımıyla bağlanmıştır. Kemiklerin birbirlerine bağlanarak etkileşim halinde olmasını sağlayan yapıya eklem adı verilir. Eklemler üç işlevlerine göre üç gruba ayrılır. Bunlar oynar, oynamaz ve yarı oynar eklem türleridir.

Eklemler iki kemiğin vücut bölümlerini hareket ettirebilmesi adına birleştiği yere verilen ad olarakta tarif edilebilir. Eklemleri işlevsel fonksiyonlarına göre üçe ayırmıştık şimdi inceleyelim.

Oynar eklemler: Bu eklem türü kol, bacak kemiklerinde özellikle bulunur. Kemiklere istenilen esnek hareketi bu eklem türü sayesinde verebiliriz. Kemikler birbirlerine eklem bağları ile bağlıdır.

Yarı oynar eklemler: Bu eklemler sınırlı hareket edebilirler. Özellikle omurgadaki omurlar bu eklemlerle birbirine bağlıdır.

Oynamaz eklemler: Kafatasındaki kemikler bu eklemlerle bağlanmıştır. Hareket kabiliyetleri yoktur. Bu eklemler dişli şeklinde birbirlerine sıkıca bağlıdır.

kemiklerin bağlanması

Eklemler yapılarına göre üçe ayrılırlar bunlar fibröz, kartilanigöz ve synovial eklem türleridir. Yabancı terim oldukları için bu yapı türlerini yazmanıza gerek yoktur. Önemli olan işlevsel sınıflandırmadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.