Kendi düşen ağlamaz atasözüyle ilgili kompazisyon

Bu yazımızda da sizlere kendi düşen ağlamaz atasözüyle ilgili kompozisyon yazımızı paylaşacağız.

İnsan olmak öyle zordur ki hayatın tüm yükünü sırtında taşımak zorundadır. Bazen yaptığı işler çok ağır gelir ve altından kalkamaz ne yapacağını bilemez. Başarılı olamayınca da bir sebep bir sorumlu arar kendine.

Kimi insanlarda dediğim dedik çaldığım düdük hesabı hep ben en iyisini bilirim doğrusunu yaparım yöntemi kullanılırlar. Elbette bazen işe yaramaktadır fakat işe yaramadığı zamanlarda da vah tüh diyerek ağlanmaya başlarlar. Böyle kişilere kendi düşen ağlamaz denir. Örneğin; Uludağ’ a kayak yapmaya giden iki arkadaştan bir tanesi kayak yapmayı bilmemektedir. Diğeri arkadaşına sen istersen kenarda bekle ben biraz kayak yapayım der. Kayak bilmeyen ise hayır ben yapabilirim kayak yapmak çok zor bir spor değil sonuçta diyerek cevap verir. Arkadaşı emin misin sonra başına bir iş gelirse; istersen sen kayak yapma arkadaşım diye yineler. Kayak bilmeyen de yine aynısını söyleyerek yok ben yaparım kayak yapmak dediğinde nedir ki der. Sonra iki arkadaş zirveye çıkarlar. Kayak yapmayı bilen başladı kaymaya, bilmeyen ise denedi olmadı tekrar denedi olmadı üçüncü de tam kayıyorum derken birden kendini yerde buldu. Ayağını incitmiş canı çok acımıştı. Bunun üzerine de arkadaşı ben seni uyardım sen ise beni dinlemedin kendi düşen ağlamaz der.

Demek ki neymiş her zaman ben bilirim ben en iyisini yaparım değil de bazen karşımızdakinin de haklı olabileceği unutulmamalı karşımızdakinin sözlerine kulak asmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.