Kendini başkalarından daha az akıllı gör ama öyle olma

İnsan her zaman kendini başkalarından daha az akıllı görmeli fakat öyle olmamalıdır. Zira insanın kendisini bir başkasından daha akıllı görmesi biraz kibir biraz riyakarlıktır. Ayrıca çok akıllıyım diyipte kendimizi küçük düşürmekte var bu işin içinde. Tevazu gereği insanoğlu olgun davranmalı ve karşısındakinin fikirlerini dinlemelidir. Herkesten birşeyler öğrenebileceğini aklından çıkarmamalıdır.

Bir insanın kendini başkasından daha akıllı görmesi, herşeyi daha iyi bildiğini düşünmesi şüphesiz kendisinin yanlışa düşmesine neden olur. Ayrıca bir rakibinizi değerlendirirken ondan akıllı olduğunuzu asla düşünmemeniz gerekir. Onun hamleleri ne olur ne düşünür bunlara kafa yormalısınız. Ancak onun hamlesinden sonra kendinizi daha akıllı görebilirsiniz. Zira yaratan her insanı doğarken zeka ile yaratmış ancak insanoğlu bunu ne kadar kullanabileceğine kendisi karar vermiştir.

Bu nedenle aklımızı kullanmak sadece bizim elimizdedir. Uzun lafın kısası herkesin bir aklı vardır ve isteyen istediği kadarını kullanır. Bu nedenle kendimizi başkalarından daha az akıllı görmeliyiz fakat öyle olmamalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.