kendini bilmek konulu kompozisyon

Bir insan kendini bilmeli. Ne istediğini, kim olduğunu, neler yapabileceğini kısacası tüm özellikleriyle kendini tanımalıdır. Bu yazımızda kendini bilmek konulu bir kompozisyon örneği bulabilirsiniz.

Kendini Bilmek

İnsan hayatında neler yaptığını, neler yapmadığını veya neler yapabileceğini bilmelidir. Bir insanın kendini bilmesi demek doğrusuyla yanlışıyla kendini kabul etmesidir. Kendini bilmek aslında bir deyimdir. Bu deyimle anlatılmak istenilen insanın kendini tanımasıdır. Birçoğumuz kendimizi nasıl olur da tanımayız diye düşünmüştür. Evet bazen kendimizi tanıyamıyoruz. Olaylara öyle tepkiler verebiliyoruz ki bunu ben mi söyledim, ben mi yaptım diye düşünüyoruz. Zaten bizi de insan yapan en önemli özelliğimizdir. İnsan ne kadar istese de kendini tanıyamıyor.

Bir insanın kendini bilmesi ancak dostlarının yardımıyla olur. Çünkü dostlarımız bizim aynamız olup kendimizi tanımamıza yardımcı olur. Atalarımız insanın kendini bilmesinin önemine dikkat çekmek için güzel bir tekerleme uydurmuşlar.

“Sen seni bil, sen seni, bilmez isen sen seni patlatırlar enseni” bu tekerleme ile anlatılmak istenilen insanın kendisini tanımasıdır. Eğer insan kendisini tanımaz ve hataya düşerse ki düşer. Başımız derde girebilir. Başınız derde girmese bile yaptıklarınızdan pişmanlık duyarsınız.

Kendinizi bilmek için çevrenizin sizin için ne düşündüğünü, hangi davranışlarınızı sevip sevmediğini, hakkınızdaki düşünceleri önemseyin. Bu görüşler sizin birer aynanız olup kendinizi bilmenize yardımcı olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.