Kentsel Yerşelim Yerlerinin Genel Özellikleri Nelerdir

Kentsel yerleşim yerlerinin genel özellikleri nelerdir ve kentsel yerleşim yerlerinin taşıdığı özellikler. Büyük çaplı yönetimlerle yönetilen ve belirli bir plan program dahilinde yapılan yerleşim yerlerine kentsel yerleşim yeri adı verilir. Kentsel yerleşim yerlerine şehirler, ilçeler ve belediyeler örnek olarak verilebilir.
kentselyerlesim
Kentsel yerleşim yerleri genellikle vali, kaymakam ve belediye başkanları tarafından yönetilir. Kentsel yerleşim yerlerinde genel olarak ticari yaşam, ekonomik gelişmeler oldukça ilerlemiştir. Bu şehirde hem üretici hemde tüketici toplum yer almaktadır. Kentsel yerleşim yerlerinin bu denli gelişmiş ve büyük olmasının temel nedeni ise aldığı göçtür.

Kırsal kesimdeki geçim sıkıntısı nedeniyle bu yerleşim yerleri birer göç alanıdır. Sağladığı iş olanakları ve imkanlarıyla kentsel yerleşim yerleri her geçen gün büyümektedir. Kentsel yerleşim yerlerinde coğrafi konumuna göre deniz, hava ve kara yolları oldukça gelişmiş olabilir.

Örneğin İstanbul ülkemizin en kalabalık şehri. Bu şehirde yerleşim oldukça yoğun, ulaşım oldukça gelişmiş ticari ve ekonomik gelişmeler oldukça ilerlemiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.