Kervansarayların önemi

Bu günkü yazımızda Osmanlı dönemindeki kervansarayların ne olduğunu hangi amaçla kullanıldığını sizlere anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak kervansarayın tanımını yapalım. Kervanların ticaret yolları üzerinde dinlenip mola verdikleri, konakladıkları ve her türlü ihtiyaçlarının ücretsiz olarak karşılandığı hayır sever kişiler yada devlet tarafından yaptırılmış büyük binalardır.

Tarih kitaplarında yazılış itibariyle 100 e yakın kervansaray olduğu söylenmektedir. Özellikle Türklerin müslüman olmasından sonra daha çok ortaya çıkan kervansaraylar Selçuklular döneminde en iyi halini almıştır.

karvansaraylar

Selçuklular döneminde oluşturulan yol güzergahları Osmanlılar döneminde değiştirilerek Anadoluda ticaret büyük zararlar gördü. Bu zaralardan sonra ticaret yolları önemini kaybettiği için bu yollar daha az kullanılmaya başlandı. Ancak yeni yolların ortaya çıkmasıyla Osmanlılarda yeni kervansaraylar yapmaya devam etti. Hacca gidenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen yeni kervansaraylar kuruldu.

Kervansarayların içerisinde namaz kılmak için yerler, yatmak için yataklar, hayvanlar için ahırlar, hamamlar, hastaneler, gibi her ihtiyacı karşılayabilecek yerler bulunmaktaydı. Kervansarayların ortaya çıkması İslam dinin hayırseverliği ve misafirperverliğinden kaynaklanmaktadır. Osmanlılar döneminde bu eserler uzun yıllar boyunca halkın hizmetlerini karşılamak için kullanılmışlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.