keskin sirke küpüne zarardır kompozisyon

Keskin sirke küpüne zarardır deyimi oldukça sık kullandığımız fakat bir çoğumuzun anlamını bilmediği bir deyimdir. Bu deyimle anlatılmak istenilen kişinin kendisine zarar verebileceğidir. Örnek olarak keskin sirkenin verildiği bu deyimde aslında sirkenin yakıcı ve keskin tadının sadece kendisini koruyan ve muhafaza eden küpe zarar verdiği anlatılmaktadır.

İnsanoğluda böyledir. Hayatında karşılaştığı sorunlar ve problemler karşısında sinirlenip türlü davranışlar sergileyebilirler. Ancak bu olaylar sonuçta onu direk olarak etkiler ve yine kendisi zarar görür. Bunu en iyi şekilde anlatan bir atasözümüz de “Öfkeyle kalkan zararla oturur”dur.

Hayatımızda sinirle yaşadığımız bazı olaylar bizim için sıkıntılı sonuçlar doğurabilmektedir. Öfkeyle yaptığımız hareketler başkalarına zarar verme isteği gibi davranışlar hep bize zarar verir. Sonuç olarak yaptıklarımızın bedelini öderiz. İşte bu nedenle bu deyimi aklımızdan çıkarmadan hayatımızı yaşamalıyız.

Bir insan ne kadar sert, duygusuz olsa bile bu onun hayatında derin izler bırakarak bir gün karşısına çıkar. Bana birşey olmaz düşüncesiyle yaptığımız her hareketin bedelini ister istemez öderiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.