Dünyanın hareketleri 21 Haziran – 21 Mart 21 Aralık – 23 Eylül

Dünyanın iki türlü hareketi vardır
1. Günlük Kendi ekseni etrafındaki hareketi
2. Yıllık Güneş etrafındaki hareketi

Dünya kendi ekseni etrafında dönmesine günlük hareket denir. Batıdan doğuya doğru döner ve bu süreyi 24 saatte tamamlar.Bu dönüş için geçen süreye bir gün denir. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken iki çeşit hız ortaya çıkar.
Birincisi açısal hız, ikincisi çizgisel hız olarak adlandırılır.
Dünyanın yuvarlak şekilde olmasından olmasından dolayı güneşe bakan yüzü aydınlık diğer yüzü karanlıkta kalır.

Dünyanın batıdan doğuya doğru dönmesinden dolayı güney doğudan doğup batıdan batar.Güneş ışınlarının dönüş sırasında dünyaya düşme açıları değişir. Sabah ev akşam ışınları eğik öğlen ışınları ise dik şekilde gelir.Şimdide yıllık hareketleri ele alalım.

Dünya güneş etrafındaki hareketi sırasında izlediği yola yörünge adı verilir. Dünya yörüngesi 939 milyon km uzunluğundadır. Dünyanın güneşe olan ortalama uzaklığı ise 149.5 milyon km dir. Yörüngesi elips şeklindedir.

dünya

Kuzey ve Güney yarım kürelerin farklı zamanlarda ısınıp soğumasının asıl nedeni güneş ışınlarının yer yüzüne düşme açılarıdır. Bu günler mevsim başlangıcı olarak kabul edildiği için Gündönümü adı verilir. 21 Mart ve 23 Eylül tarihleri Ekinoks, 21 Aralık 21 Haziran solstis tarihleridir. Bu tarihler gündüz sürelerinin uzamaya ve kısalmaya döndüğü tarihlerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.