kılıç kalkan oyununun figürleri neyi temsil etmektedir

Bursa yöresine özgü bir halk oyunu olan kılıç kalkan oyun esnasında birçok figürden meydana gelmektedir. Kılık kalkan oyununun altı esas figürü vardır ve bu figürler bazı manalar taşır. Bu yazımızda kılıç kalkan oyununun figürleri neyi temsil etmektedir bunu araştıracağız.

1. Figür: Askere çağırılan veya gidecek bireylerin uğurlanması orada bulunan topluluğu selamlaması manasına gelir.
2. Figür: Askere giden bireylerin yemin töreni manasına gelir. Kılıç üzerine edilen yemin türüdür.
3. Figür: Savaşa olan hazırlık ve savaş sanatını temsil eder. Kılıç kalkanda kılıçın kalkana sürtülerek bilenmesi sahnesidir. Daha sonra savaş başlar ve rakipler birbirlerine kılıçla vurur.
4. Figür: Kılıçların bırakılarak savaşın bitmesi barışın başlangıcını temsil eder.
5. Figür: Barış sonrası rakibe göz dağı vermek adına kişinin başına yapılan vuruştur. Bu figürde yalnız başa vurmak serbesttir. Oda sadece bir kez. Eğer vuramazsa sıra diğer rakibe geçer.
6. Figür: İki kılıç kalkan ekibi başının karşılıklı müsabakasıdır. Oyunun en heyecanlı sahnesidir. Burada dikkat çeken olay rakiplerin kılıçları birbirlerine atarak silah değiştirmeleridir.

kılıç kalkan

Kılıç kalkan oyunu görmüş olduğunuz gibi ilginç ve çeşitli figürlerden oluşur. Kılıç kalkan oyununun tarihi ise Bursanın fethi sırasında askerlerin yaptıkları kuşatma esnasında kendilerini savaşa hazır tutmak için oynadıkları oyun olarak bilinir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.