Kilim ve Halı Ne Amaç İle Kullanılır

Kilim ve halı gibi dokumalar hangi amaçla ve niçin kullanılır? Kilimler ve halılar temel olarak yüzey ile onun üzerinde gezen varlık yada cismin birbiri ile temasını engellemek için kullanılır. Zemindeki soğukluk, sıcaklık, kir, pislik gibi şeylerden korunmak için o zemin üzerine kilim yada halı örtülür.

Ayrıca zemin üzerinde değerli parke, taşlar mevcut ise bu aksesuarları korumak amaçlıda halı ve kilimler kullanılır. Geçmişte yaygın olarak kullanılan kilimler günümüzde kullanılmasa da halılar hala popülerliğini korumaktadır. Kilimler daha çok aksesuar olarak kullanılır. Özellikle el dokuması halı ve kilimler çok değerlidir. Ayrıca ses yalıtımı içinde yere halı serilir.

halıkilim

Halı ve kilim sektörü el ve makine olmak üzere iki gruba ayrılır. İpek, yün, pamuk gibi ipliklerin atkı ve çözgü deneniki yönde birbirine geçirilerek motifler oluşturulmasıyla dokuma tekniğine halı üretimi denir.

Halı ve kilim ne amaçlar için kullanılır maddeler halinde;

  • Isı yalıtımı için
  • Ses yalıtımı için
  • Zemini korumak için
  • Zeminden etkilenmemek için
  • Dekor ve dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

Halı ve kilimler bu tip amaçlar için kullanılmaktadır. Eğer sizinde eklemek istediğiniz maddeler varsa yorum bölümünden lütfen bize iletiniz.  Halı ve kilim dokumalarında Türk Estetik anlayışına ait etkileri bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.