Kimyasal ve Biyolojik Mücadele Nedir Örnekler

Adından da anlaşılacağı gibi kimyasal mücadele çeşitli bilim teknikleri ile geliştirilen ilaçların kullanılması ile yapılan mücadele yöntemidir. Biyolojik mücadele ise doğal yöntemlerle herhangi bir kimyasal kullanılmadan bunun yerine herhangi bir canlı yada mikroorganizmanın kullanılması ile yapılan mücadele yöntemidir. Kimyasal ve biyolojik mücadele örneklerine özellikle tarım ve tıp alanında rastlanmaktadır.

Öncelikle kimyasal mücadelenin sıkça kullanıldığı tarım ve tıpa değinelim. Tarımsal faaliyetlerde üretimi engelleyen haşerelerin ve zararlıların mücadelesinde kimyasal ilaçlar kullanılarak mücadele teknikleri kullanılmaktadır. Özellikle meyve ve sebze üretiminde bazı böcek ve sinek türleri bitkinin, meyvenin gelişimini olumsuz yönde etkileyerek kalitesini düşürmektedir. Hatta bu zararlılar o kadar etkilidir ki kimi zaman üretimi tamamen durdurabilirler. Bu zararlılar ile mücadelede kimyasal ilaçlar kullanılarak yok olmaları ve sağlıklı ürünler elde edilmesi sağlanır.

Tıpta ise kimyasal mücadele bilim labaratuarında geliştirilen kimyasal maddelerin insan yada diğer canlının vücuduna enjekte edilmesi ile yapılan mücadele türüdür. Belirli koşullarda geliştirilen bu ilaçlar hastalığa neden olan parazit ve mikroorganizmaların yok olmasını sağlayarak canlının sağlıklı yaşamına devam etmesine olanak sağlar.

Biyolojik mücadele teknikleri ise son yıllarda tarım alanında sıkça kullanılmaktadır. Bu yöntemde faydalı mikroorganizmalar ve böcekler kullanılarak zararlı haşerelerin yok olması sağlanmaktadır. Örneğin bir meyve ağacında ballıca adı verilen hastalığı oluşturan yeşil böceklerin yok edilmesi için karıncalardan sıkça faydalanılır. Ayrıca seracılık faaliyetlerinde biyolojik mücadele yöntemlerinden sıkça yararlanılır. Bitkinin verimini arttırmak adına çiçeklerin döllenmesi için sera arıları kullanılır ve çiçeklerin döllenme oranı arttırılır.

Biyolojik mücadele teknikleri günümüzde tıpta da sıkça kullanılmaktadır. Bir takım mikrop ve bakterilerin insan sağlığına zarar vermeden çeşitli hastalıklara iyi geldiği bu hastalıklara neden olan mikropları yok ettiği tespit edilmiştir. Günümüzde aşı ve serum olarak bu bakteriler insan vücuduna verilmek kaydıyla biyolojik mücadele yapılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.