Kinetik enerji nedir?

Bu yazımızda okullarda sürekli olarak karşımıza çıkan kinetik enerjinin ne olduğunu hep birlikte öğrenelim. Kinetik enerji; Hareket eden tüm cisimlerin sahip olduğu enerjiye denir.

Bir cismin kinetik enerjisi ne kadar büyük ise işlevi de o kadar büyüktür. Örnek verecek olursak yukarıya doğru fırlatılan bir taş kinetik enerjiye sahiptir. Yukarı doğru çıkarken hızı azaldığından kinetik enerjisi de azalacaktır. Fakat cisim yükseklik kazandığından potansiyel enerjisi artmış olur. Ayrıca duran cisimlerin potansiyel enerjileri hareket ettikçe kinetik enerjiye dönüşür.

Bu duruma örnek verecek olursak duran bir araba potansiyel enerjiye sahiptir fakat araba hareket edince potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşmüş olur. Kinetik enerjinin simgesi Ek olarak gösterilir ve birimi Joule dir.

kntk

Görüldüğü gibi hareket eden arabanın, fırlatılan bir taşın, havada uçan bir kuşun yada akan suyun kinetik enerjileri vardır. Kütleleri farlı olan cisimlerin kinetik enerjileri de farklıdır. Bu duruma şöyle bir örnekte verebiliriz. Aynı yol üzerinde ilerleyen bir kamyon ve bir otomobilin kütleleri farklı olduğundan kinetik enerjileri de farklıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.